فرهنگی هنری

به خاطر دختر بودن اجازه اجرا نمی‌دهند.

دختر نوجوان تکنواز دوتار گفت: خیلی مواقع با من برای اجرای برنامه از قبل هماهنگ کرده بودند که در مراسمی دوتار بزنم و دو سه روز وقت گذاشتم و تمرین کردم اما قبل مراسم به من اطلاع دادند که اجرای‌تان کنسل است و به خاطر اینکه دختر هستم، اجازه اجرا نمی دهند.

با پرافتخارترین دختر نوجوان تکنواز کشور در رشته دوتار به گفت وگو بنشینیم.

از خودتان بگویید ؟

مهدیس ابراهیمیان هستم؛ بهمن ماه سال ۱۳۸۴ در تربت جام متولد شدم و از سن هشت سالگی در رشته دوتار شرق کشور فعالیتم را شروع کردم و طی این شش سال چندین مقام در سطح جشنواره های کشوری و بین‌المللی بدست آوردم.

چه شد که به ساز دوتار علاقمند شدید؟

به صورت اتفاقی با پدرم در شهر گشت می زدیم که پدرم چشمش به تابلوی آموزشگاه دوتار استاد پیمان غمخواراحمدی افتاد و گفت من می روم ببینم به من آموزش می دهند یا نه که من هم با پدرم وارد آموزشگاه شدم و طی گفتگوی پدرم با استاد غمخوار ایشان پیشنهاد دادند که به من آموزش دهند و من هم بی علاقه به دوتار نبودم و این سرآغاز فعالیت من در نوازندگی شد.

با این سن کم آموزش دوتار برای‌تان سخت نبود؟

اتفاقا خیلی هم آسان بود چون علاقه داشتم و همان روز اول استادم از من تست گرفت و گفت شما استعدادش را دارید و به من یک هفته فرصت داد تا مقامی که آموزش داده را یاد بگیرم که یک شبه آن را یاد گرفتم و باعث تعحب استادم شد و بقیه مقام ها را هم خیلی زود یاد گرفتم و روزانه حدود سه تا چهار ساعت دوتار می‌زدم و گاهی حتی انگشتانم زخم می شد ولی من همچنان به دوتار زدن ادامه می دادم.

اساتید شما در این راه چه کسانی بودند و در چه سبکی می نوازید؟

اولین استادم پیمان غمخوار احمدی بود که به مدت سه سال نزد ایشان نوازندگی را آموختم و بعد از آن تاکنون استادم اسفندیار تخم کار است و از راهنمایی های استاد حسینعلی مردان شاهی نیز بهره می برم و در سبک اساتیدی نظر محمد سلیمانی ، استاد عبدالله سروراحمدی و استاد اسفندیار تخم کار می نوازم.

از افتخار آفرینی های‌تان برای‌مان بگو؟

کسب مقام اول مسابقات دوتار دانش آموزی شهرستان تربت جام شش سال متوالی، کسب مقام برتر مسابقات دانش آموزی خراسان رضوی، مقام برتر جشنواره موسیقی حافظان اصالت، پدیده چهاردهمین جشنواره موسیقی تربت جام، کسب مقام اول و برتر جشنواره ملی موسیقی جوان سه سال متوالی ( ۹۶_۹۷_۹۸)، کسب مقام برگزیدهجشنواره بین المللی موسیقی فجر دو سال متوالی (۹۷_۹۸)

به خاطر دختر بودنم اجازه اجرا به من ندادند

مهدیس ابراهیمیان

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا